Rekrutacja na stacjonarne studia I stopnia na kierunku matematyka
na Uniwersytecie Jagiellońskim


Rodzaj studiów: Stacjonarne studia I stopnia (bezpłatne, dzienne)
Specjalności: Teoretyczna, ogólna, komputerowa (w przypadku specjalności komputerowej możliwość wyboru specjalności od początku studiów na I roku) - przygotowujące do kontynuacji na studiach II stopnia na specjalnościach: nauczycielska, teoretyczna, matematyka finansowa, zastosowania matematyki, matematyka komputerowa
Kwalifikacja: Kwalifikacja następuje według osiągniętej liczby punktów (w skali 0-100). Dla kandydatów, którzy zdawali polską nową maturę w roku 2007 lub wcześniej, wynik punktowy obliczany jest jako 1/3a + 2/3b, gdzie: a = wyrażony w procentach wynik z części podstawowej nowej matury z matematyki, b = wyrażony w procentach wynik z części rozszerzonej nowej matury z matematyki. Jeśli kandydat zdawał matematykę tylko na poziomie podstawowym, przyjmuje się b = 0. Dla osób legitymujących się nową maturą z matematyki uzyskaną w roku 2008, wynik punktowy obliczany jest jako: 1/2 a + b, gdzie: a = wyrażony w procentach wynik z części podstawowej nowej matury z matematyki, b = wyrażony w procentach wynik z części rozszerzonej nowej matury z matematyki. W zależności od tego, czy kandydat zdawał część rozszerzoną, czy podstawową, przyjmuje się a = 0 lub b = 0. Kandydatom, którzy zdawali maturę międzynarodową (IB) wynik z matematyki przelicza się na skalę punktową według specjalnej tabeli. Kandydaci, którzy zdawali starą maturę, inne typy matur, oraz ci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości poza granicami Polski bez oceny z matematyki przystępują do obowiązkowego testu z matematyki zawierającego 50 pytań; wynik punktowy testu obliczany jest jako 2 c, gdzie c oznacza liczbę poprawnych odpowiedzi.
Rejestracja kandydatów: Wszystkich kandydatów obowiązuje Elektroniczna Rejestracja Kandydatów (ERK).
Dane niezbędne do kwalifikacji: Kandydaci zdający polską nową maturę w roku 2002, 2005, 2006, 2007 lub 2008 (i tylko oni) MUSZĄ podać wyniki matury z matematyki podczas rejestracji w systemie ERK. Niepodanie tych wyników spowoduje przyznanie kandydatowi ZEROWEJ liczby punktów. Pozostali kandydaci kwalifikowani na podstawie wyników matury przesyłają jako załącznik kserokopie wszystkich stron świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej. Kandydaci którzy są zwolnieni z postępowania kwalifikacyjnego (np. na podstawie Olimpiady Matematycznej) muszą to zaznaczyć i dostarczyć do Instytutu Matematyki UJ odpowiednie dokumenty.
Termin rejestracji: 23.06 - 04.07.2008 dla kandydatów zdających maturę w 2008 roku (dotyczy także osób, które w roku 2007 "poprawiały" nową maturę),
21.05 - 04.06.2008 dla kandydatów z innymi maturami (np. "nowa matura" z lat ubiegłych, stara matura, matura IB).
01.09 - 15.09.2008 (dodatkowa rekrutacja).
Test: dla kandydatów, którzy nie zdawali nowej matury 8.07.2008
Ogłoszenie wyników: 11.07.2008
Termin wpisu: do 18.07.2008
Ogłoszenie listy przyjętych z listy rezerwowej: 21.07.2008
Termin wpisu z listy rezerwowej: 28.07.2008
Limit przyjęć: 200 osób
Kontakt w sprawach związanych z rekrutacją: Sekretariat Dydaktyczny (tel. 12 663 5290) lub Sekretarz Komisji Rekrutacyjnej


Szczegółowe informacje o zasadach przyjęć cudzoziemców, obywateli Polski kończących szkołę średnią za granicą i osób zdających międzynarodową maturę, można uzyskać na stronie www.uj.edu.pl oraz w Dziale Nauczania UJ (Collegium Novum ul. Gołębia 24).

Przyjęcia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego

W roku 2008 w takim trybie na matematykę na UJ przyjmowani są laureaci Olimpiad: Matematycznej, Informatycznej, Fizycznej i Astronomicznej, oraz finaliści Olimpiady Matematycznej, a także jeden laureat Konkursu Wiedzy o UJ.

Test kwalifikacyjny

Osoby, które zamierzają przystąpić do testu, już dziś mogą sprawdzić swoje umiejętności rozwiązując próbny test, zamieszczony na stronie: http://www.im.uj.edu.pl/studia/ lub trenując, rozwiązując testy z poprzednich lat.

W roku 2004 wydany został przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zbiór zadań egzaminacyjnych z matematyki na wszystkie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obowiązywał egzamin wstępny z matematyki. W zbiorze znalazły się wszystkie zestawy zadań (z odpowiedziami!) opracowane przez matematyków z UJ z lat 1986-2003. Nakład został wyczerpany. W lutym 2005 zostało wydane wznowienie zbioru, wzbogacone o testy z roku 2004. Nakład obu zbiorów został już niestety wyczerpany.

Odpowiedzi na pewne często zadawane pytania
dotyczące rekrutacji na studia dzienne magisterskie


  • Świadectwo maturalne dostanę dopiero pod koniec czerwca. Czy to nie będzie za późno, by się zarejestrować?

    Absolutnie nie! Termin rejestracji dla osób, które zdawały nową maturę, mija 4 lipca. Do tego dnia wszyscy z Państwa będą już znali wyniki matury, które trzeba podać przy rejestracji.

  • Zarejestrowałem się już w systemie ERK, ale nie podałem wyników matury, bo jeszcze ich nie znam. Czy będę mógł później uzupełnić te dane? Czy też otrzymam 0 punktów i nie zostanę przyjęty na studia?

    Niestety, nie można uzupełnić danych. Ale bez przeszkód można zarejestrować się jeszcze raz, kiedy już wyniki matury będą znane. Jednak jeżeli już wysłałeś podanie o przyjęcie na studia, skontaktuj się z sekretariatem lub sekretarzem Komisji Rekrutacyjnej. Najlepiej jednak rejestrować się dopiero po otrzymaniu wyników z matury, jednak nie później, niż 4 lipca!

  • Czy trzeba przyjeżdżać osobiście do Krakowa, by się zarejestrować?

    Nie. Wystarczy to zrobić z dowolnego komputera podłączonego do Internetu z możliwością drukowania dokumentów.

  • Jakie dokumenty trzeba przekazać do Instytutu Matematyki UJ po rejestracji?

    Podpisany formularz komputerowy, który zostaje wydrukowany przy elektronicznej rejestracji oraz dowód dokonania opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Uwaga - warto zrobić kserokopie dla siebie.

  • Jak i kiedy je przekazać?

    Na przykład pocztą, listem poleconym. Warto wysłać je priorytetem. Można też przynieść osobiście, ale po co?
    Ważne jest, aby to zrobić najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji.

  • Co ze świadectwem maturalnym, kiedy je trzeba dostarczyć?

    Gdy zostanie podana do wiadomości lista przyjętych, wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

  • A jeśli jestem zwolniony z postępowania kwalifikacyjnego?

    Wtedy należy też dostarczyć, zaraz po rejestracji odpowiedni dokument - z odpowiedniej Olimpiady.

  • Jestem laureatem małopolskich Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych. Czy zostanę zwolniony?

    Niestety, nie. Zgodnie z odpowiednią ustawą i zarządzeniami Ministerstwa, jedynymi osobami mającymi pierwszeństwo w przyjęciu mogą być finaliści lub laureaci olimpiad przedmiotowych, ci, którym to uprawnienie dał Senat danej Uczelni. W tym roku na matematykę przyjęci na zasadzie pierwszeństwa na liście rankingowej (z ustalonym wynikiem kwalifikacji 100) są laureaci i finaliści Olimpiady Matematycznej oraz laureaci Olimpiady Informatycznej, Olimpiady Fizycznej i Olimpiady Astronomicznej. Jedno miejsce moze otrzymać laureat Konkursu Wiedzy o UJ, ale to na innej zasadzie - specjalnej nagrody, miejsce dla niego nie obciąża limitu miejsc.

  • Czy za rok coś się zmieni?

    Tak, od 2009 roku, przez cztery lata, na kierunek matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim przyjęci na zasadzie pierwszeństwa na liście rankingowej (z ustalonym wynikiem kwalifikacji 100) będą laureaci i finaliści następujących Olimpiad: Matematycznej, Informatycznej, Fizycznej i Astronomicznej. Preferencje obowiązywać będą przy rekrutacji niezależnie od roku uzyskania matury.

  • A w roku 2008 preferencje obowiązują dla których maturzystów?

    Tylko tegorocznych i z roku 2007. Ale olimpijczycy zazwyczaj przychodzą na studia w roku uzyskania matury.

  • Dużo jest tych zwolnień? Ile miejsc zostaje dla takich, którzy będą kwalifikowani w oparciu o test lub maturę?

    Zazwyczaj ze zwolnień korzysta kilka osób. Ile - to zależy od roku, ale zwykle około pięciu.

  • Czy na teście można korzystać z tablic lub kalkulatorów?

    Nie.

  • Co należy przynieść ze sobą na test?

    Dowód osobisty, ewentualnie inny dokument tożsamości. Warto kserokopie dowodu wpłaty i wydruku z ERK. Jeśli będzie gorąco, to warto przynieść wodę mineralną. Można linijkę, ekierkę, cyrkiel... Nie są konieczne, ale kto wie - może pomogą w rozwiązaniu jakiegoś zadania. Warto też przynieść ołówek, gumkę, kolorowe długopisy (pisaki) - co prawda, w arkusz wpisuje się tylko wyniki, więc wystarczy jeden długopis (pióro), ale różne kolory mogą pomóc przy rozwiązywaniu zadań w brudnopisie.

  • A papier?

    Nawet w brudnopisie można korzystać wyłącznie z papieru dostarczonego przez komisję.

  • Czy można gdzieś dostać tematy testów z poprzednich lat?

    Został wydany (przez Wydawnictwo UJ; www.wuj.pl) zbiór zadań z tymi testami. Nakład jest wyczerpany, ale może uda się zdobyć w jakiejś bibliotece?

  • Jak liczone są punkty osobom piszącym nową maturę?

    Tym, którzy zdawali maturę w roku 2008, liczymy punkty w zależności od tego, na jakim poziomie pisali maturę z matematyki. Jeśli pisali maturę na poziomie rozszerzonym - liczymy jej wynik wyrażony w procentach. Jeśli na poziomie podstawowym - połowę wyniku wyrażonego w procentach.

  • To znaczy, że warto pisać część rozszerzoną?

    Tak; przy pisaniu na poziomie podstawowym szanse na dostanie się są raczej małe, choć nic nie jest wykluczone. Ale jeśli ktoś chce studiować matematykę, to nie powinien bać się poziomu rozszerzonego...

  • A jeśli będę pisał na poziomie podstawowym i dostanę 100 procent?

    Wtedy przy rekrutacji liczy się wynik 50. Jeśli jednak kandydatów będzie mało lub ci, którzy zdawali część rozszerzoną i starają się o przyjęcie będą mieli kiepskie wyniki, to pewne szanse na przyjęcie są.

  • A co z ubiegłorocznymi maturzystami?

    Osobom, które zdawały nową maturę w roku 2007 lub wcześniej, liczbę wyrażonych w procentach punktów zdobytych w części rozszerzonej mnożymy przez 2, dodajemy liczbę punktów z części podstawowej i całość dzielimy przez 3. Na przykład, jeśli ktoś z części podstawowej dostał 80% punktów, a z rozszerzonej 90%, to jego wynik wynosi 86,6.

  • A jeśli ktoś pisał tylko część podstawową?

    Wtedy jako wynik części rozszerzonej przyjmuje się 0.

  • Czy porównywanie przy kwalifikacji wyników z matur pisanych w różnych latach jest sprawiedliwe?

    Na pewno nie. Na przykład, zgodnie z ogólnym odczuciem, matura z matematyki w roku 2005 była znacznie trudniejsza niż w roku 2006. Ale nie mamy na to żadnego wpływu; zgodnie z ustawą sejmową, jedyną podstawą kwalifikacji na studia dla osób zdających nową maturę musi być nowa matura - chyba, że ktoś jest zwolniony na podstawie olimpiady. Nie możemy uzależnić wyników od skali trudności danej matury, tym bardziej, że zobowiązani jesteśmy podać zasady rekrutacji do wiadomości kilka miesięcy przed maturą.

  • Czy liczy się tylko egzamin maturalny z matematyki?

    Wyłącznie.

  • Jak liczone są pytania na teście?

    Jest 50 pytań, każde za 2 punkty.

  • Czy są odejmowane punkty za błędne odpowiedzi?

    Nie.

  • Czy mogę przystąpić do testu, by poprawić wynik matury?

    W roku 2005 każdy mógł przystąpić do testu; przy rekrutacji liczyliśmy wynik lepszy. Kandydatom na nasze studia bardzo się to podobało. Niestety, nowa Ustawa wykluczyła taką możliwość. Osoby, które zdawały nową maturę, nie mogą przystąpić do testu. Można natomiast poprawiać nową maturę.

  • Ile punktów wystarczy, by się dostać?

    To zależy od tego, jak napiszą inni i jak inni zdali maturę... W roku 2006 po rekrutacji z listy uzupełniającej wystarczyło 69 punktów, a potem przyjęliśmy na wolne miejsca jeszcze dodatkowe osoby z nieznacznie mniejszą liczbą punktów. W roku 2007 już w pierwszej rekrutacji wystarczyło 60 punktów, a po przyjęciu z listy uzupełniającej W efekcie wystarczało nawet 30.

  • Co to znaczy "z listy uzupełniającej"?

    Limit miejsc wynosi 200. Jednak praktyka wykazuje, że bardzo wielu kandydatów stara się na kilka kierunków studiów i niektórzy, którzy dostali się na matematykę na UJ, wybierają co innego. W efekcie zwalniają się miejsca i na te miejsca przyjmowane są osoby, które osiągnęły kolejne wyniki.

  • Czy to znaczy, że jeśli będę "tuż pod kreską", to mam szanse?

    Bardzo duże, graniczące z pewnością.

  • Kiedy się to zdecyduje ostatecznie?

    Gdy minie termin wpisów. Na miejsca tych, którzy nie wpisali się w terminie, przyjmowani są następni. Oni wtedy też mają wyznaczony czas, w którym muszą się zapisać na studia.

  • Czyli jeśli się dostanę i nie wpiszę w wyznaczonym terminie, to tracę miejsce?

    Niestety tak.

  • Terminy wpisów są dość krótkie...

    Tak, i to jest bardzo ważne! Po ogłoszeniu wyników pierwszej rekrutacji jest około tygodnia czasu na wpis, po ogłoszeniu osób przyjętych z listy rezerwowej - podobnie.

  • A co z odwołaniami?

    Zawsze można złożyć odwołanie. Szanse są jednak małe, bo zgodnie z odgórnymi przepisami sytuacje, w których odwołanie może być uwzględnione, są wyraźnie zdefiniowane. Zgodnie z ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym": "Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia..."

  • Czy Uczelniana Komisja Rekrutacyjna ma jakieś dodatkowe miejsca do rozdzielenia?

    Nie. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna nie dysponuje ani jednym dodatkowym miejscem. Jeśli jednak okaże się, że złożone odwołanie jest zasadne, to są duże szanse, że Uczelniana Komisja odwołanie uwzględni.

  • Dlaczego to jest w lipcu? Należą nam się wakacje...

    Oczywiście! Jednak to nie od nas zależy. Niestety - wiążą nas terminy ogłoszenia wyników maturalnych. W tym roku i tak jest znacznie szybciej niż w latach poprzednich.

  • Czy są prowadzone jakieś kursy przygotowawcze do testu?

    Na pewno nie przez Instytut Matematyki UJ. Nie współpracujemy z nikim w zakresie kursów na nasze studia ani nie firmujemy żadnych takich kursów. Jeśli organizatorzy jakichś kursów przygotowawczych na studia matematyczne na UJ powołują się na Instytut, to oszukują.

  • Czy limit 200 miejsc jest jakoś podzielony na specjalizacje?

    Nie, rekrutacja jest wspólna. Podział na specjalizacje następuje podczas studiów.

  • A jeśli nie zdawałem w tym roku matury, to kiedy mija termin rejestracji?

    Dla osób ze starą maturą - 4 czerwca.

  • Chciałem iść na studia pięcioletnie, a tu okazuje się, że rekrutacja jest na studia 3-letnie I stopnia...

    Nad brakiem studiów pięcioletnich my też bolejemy, niestety, nie mamy na to żadnego wpływu. System "3+2" narzuca nam obowiązujące ustawodawstwo. Praktycznie jednak, po ukończeniu trzech lat studiów kontynuacja na kolejnych 2 latach powinna być bezproblemowa. A jeśli chodzi o zawartość merytoryczną studiów, prkatycznie niemakl nic nie zmieniliśmy.

  • Myślę o specjalności zastosowań, a u was nie ma jej na pierwszym stopniu...

    Ależ serdecznie zapraszamy! Nasz system studiów (5-letni) polegał na tym, że najpierw (praktycznie przez 3 lata) studenci otrzymywali ogólne przygotowanie matematyczne i w połowie 3 roku świadomie, wiedząc już o co chodzi, wybierali specjalność; ostatnie 2 lata to byla specjalizacja. Ewentualnej specjalizacji, uzyskanej przez 3 lata, daleko do porządnej, bo by nauczyć się przedmiotów specjalistycznych, najpierw trzeba się porządnie nauczyć podstawowych rzeczy matematyki wyższej... Może przykład. Trudno mówić o zastosowaniach matematyki bez znajomości rachunku prawdopodobieństwa. Z kolei, by porządnie realizować rachunek rpawdopodobieństwa, trzeba mieć solidne przygotowanie z teorii miary i analizy matematycznej, która z kolei musi być poprzedzona analizą jednej zmiennej... Oczywiście, można realizować specjalizację wcześniej, jednak student będzie znacznie lepiej wyedukowany, jeśli przedmioty specjalistyczne zacznie realizować po dobrym wykształceniu ogólnym. Poza tym, wtedy wybiera specjalnośc, wiedząc o niej więcej... My, przy systemie 3+2, po prostu nic nie zmieniamy w praktyce w stosunku do tego co było i świetnie działało. Najpierw jest ogólne przygotowanie matematyczne a potem studenci wybierają specjalność na studiach 2 stopnia (czyli na 4 i 5 roku). Mamy na studiach I stopnia (czyli pierwsze 3 lata) specjalności komputerową i teoretyczną - bo tu następuje pewne odróżnienie juz wcześniej; specjalnośc teoretyczna od 2 semestru studiuje wg bardziej zaawansowanego programu, a specjalność komputerowa ma pewne przedmioty inaczej prowadzone. Przy czym na III roku studenci realizują pewne przedmioty już pod kątem przyszłej specjalności na studiach II stopnia.

  • Chciałbym pójśc na studia I stopnia na inną uczelnię, a u was potem realizować studia II stopnia...

    Też serdecznie zapraszamy! Ostrzegamy jednak, że potem mogą pojawić się kłopoty. Po porstu może sę okazać, że na studiach II stopnia bardzo przydatny, żeby nie powiedzieć konieczny, może okazać się materiał, zrealizowany u nas na studiach I stopnia, którego jednak nie było na tej innej uczelni... Z kontynuacją nauki problemu nie ma, choć na pewno lepiej zacząć ją od razu u nas, natomiast problemy mogą się pojawić przy chęci wyboru wymarzonej specjalności na studiach II stopnia. Bardzo często okazywało się, że ze względu na nie zrealizowany materiał, jedyną specjalnością, jaką moze wybrać nasz "nowy" student na studiach II stopnia jest specjalność ogólna. Dwa lata to po prostu za mało, by zrealizować materiał (z którym, dodatkowo, trzeba zapoznać się w odpowiedniej kolejności), który jest konieczny, by otrzymać dyplom magistra Unmiwersytetu Jagiellońskiego odpowiedniej specjalności. Radzimy zatem zacząć od razu studia na UJ!


 Komentarze: studia@im.uj.edu.pl Powrót do strony głównej Powrót do strony głównej