Podstawowe informacje o studiach stacjonarnych na kierunku matematyka
na Uniwersytecie Jagiellońskim

Zgodnie z obowiązkowo odgórnie wprowadzonym na studiach matematycznych w Polsce systemem "3+2", studia matematyczne na UJ kończące się uzyskaniem tytułu magistra matematyki są od roku 2007/2008 dwuczęściowe. Praktycznie jednak niewiele się zmieniło i po 5 latach studiów student otrzymuje wykształcenie takie same, jak w dotychczas prowadzonych jednolitych pięcioletnich studiach magisterskich.

Pierwsze trzy lata (studia I stopnia) to ogólne przygotowanie matematyczne studenta na wysokim poziomie, tak, by pod koniec tych studiów mógł on świadomie wybrać specjalizację, którą będzie realizował na studiach II stopnia.

Na studiach II stopnia studenci mogą wybrać jedną z sześciu specjalności: teoretyczna, nauczycielska, stosowana, finansowa, komputerowa, ogólna. Studia na specjalności teoretycznej przygotowują do przyszłej pracy naukowej; absolwenci tej sekcji zazwyczaj kontynuują naukę na studiach doktoranckich na UJ lub pracują na krakowskich wyższych uczelniach. Studenci sekcji nauczycielskiej przygotowywani są do nauczania w szkole, przede wszystkim w liceach i gimnazjach. Studenci sekcji stosowanej przygotowywani są do pracy, w której mogą praktycznie stosować wyższą matematykę. Studia na sekcji finansowej przygotowują się do pracy w finansach, bankowości, z odpowiednim wykorzystaniem zaawansowanej matematyki. Studia na sekcji matematyki komputerowej przygotowują przede wszystkim do pracy naukowej w dziedzinach matematyki, w których coraz aktywniej wykorzystywane są komputery. Specjalność ogólna na studiach II stopnia przeznaczona jest dla tych absolwentów studiów I stopnia w szkołach zawodowych i niektórych innych uczelniach, którzy ze względu na konieczność nadrobienia dużej ilości materiału mogą mieć kłopoty ze zrealizowaniem na studiach II stopnia zarówno obowiązkowego ogólnego materiału matematycznego (który na UJ realizowany jest podczas pierwszych trzech lat studiów pięcioletnich czy też, po zmianie systemu, na studiach I stopnia) jak i przedmiotów związanych z wybraną szczegółową specjalnością.

Na studiach I stopnia prowadzone są tylko trzy specjalności: ogólna, teoretyczna i komputerowa - dlatego że przed ostatecznym dokonaniem wyboru specjalności należy uzyskać w miarę wszechstronne i podstawowe wykształcenie matematyczne, nadto studenci powinni mieć wystarczająco dużo czasu, by stwierdzić, które działy matematyki najbardziej ich interesują i świadomie, w przemyślany sposób wybrać ostateczną specjalizację. W wielu przypadkach trudno wybrać specjalizację gdy się o niej niewiele wie poza znajomością nazwy. Specjalność teoretyczna, w porównaniu z ogólną, różni się tym, że zajęcia (wg tej samej siatki godzin) prowadzone są w sposób bardziej zaawansowany. Na specjalności komputerowej zajęcia prowadzone są przy większym zastosowaniu metod komputerowych, ponadto obowiązuje tam trochę inna siatka godzin (ukierunkowana na pewne inne przedmioty).

Studia I stopnia pomyślane są jako przygotowanie do pełnej realizacji całościowego pięcioletniego starannie opracowanego pragramu. Program studiów jest tak skonstruowany, by po ukończeniu studiów I stopnia na UJ ich absolwent mógł na studiach II stopnia bezproblemowo realizować przedmioty związane ze specjalizacją i bez konieczności nadrabiania ogólnych przedmiotów matematycznych, realizowanych u nas na studiach I stopnia.

Studia II stopnia są tak zorganizowane, że pozwalają, w ramach wybranej specjalności, na dodatkowe rozszerzenia programowe; z możliwości tej korzysta wielu studentów. Na przykład, studenci specjalności nienauczycielskich często dodatkowo zaliczają przedmioty, dzięki którym mogą uzyskać uprawnienia do nauczania matematyki w szkole. Prowadzony jest specjalny blok przedmiotów związanych z informatyką i komputerami. Można dodatkowo uczęszczać na specjalistyczne wykłady monograficzne.

Na studia I i II stopnia rekrutacja jest wspólna na wszystkie specjalności.

Studenci, którzy ukończyli inne studia I stopnia, niż studia stacjonarne na kierunku matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim, mogą na studiach stacjonarnych II stopnia wybrać specjalność teoretyczną, finansową, komputerową lub zastosowań matematyki tylko wówczas, gdy zrealizowali na studiach I stopnia materiał matematyczny, który konieczny jest do realizacji programu odpowiedniej specjalności na studiach II stopnia na UJ. Jeśli braki są niewielkie, możliwe jest nadrobienie tego materiału podczas studiów II stopnia. Do wybrania specjalności ogólnej lub nauczycielskiej taki materiał nie jest wymagany. Wybór specjalności następuje na początku studiów II stopnia; musi on być zaakceptowany przez Kierownika Studiów II stopnia i Dyrekcję. Studenci studiów stacjonarych I stopnia na UJ realizują ostatni semestr studiów I stopnia już pod kątem wybranej wstępnie specjalności na studiach II stopnia, wybierając odpowiednie przedmioty do realizacji.


 Komentarze: studia@im.uj.edu.pl Powrót do strony głównej Powrót do strony głównej